17. 03. 2020

Jihomoravský kraj vyhlásil regulační opatření v dopravě

brno_kyjov.jpg

Ve snaze zpomalit šíření koronaviru v regionu a ochránit zdraví cestujících i řidičů ve veřejné dopravě přistoupil Jihomoravský kraj k vyhlášení regulačních opatření v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. První vlna opatření začne platit úderem dnešní půlnoci (16. března) a týká se zejména nastupování cestujících do vozidel IDS JMK a jejich odbavování. Od pondělí 23. března potom začnou autobusové i vlakové linky IDS JMK jezdit v režimu letních prázdnin.

Ve veřejné linkové dopravě (včetně městské autobusové dopravy) zařazené do IDS JMK začínají od půlnoci 16. března platit následující pravidla:

1. Zakazuje se nástup předními dveřmi ve všech vozidlech zařazených do IDS JMK (Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje).

2. Cestující budou nastupovat a vystupovat druhými (případně dalšími) dveřmi, s tím, že toto opatření se nevztahuje na vozidla pouze s jedněmi dveřmi.

3. Cestující nebudou odbaveni řidičem ani odbavovacím zařízením ve vozidle. Již zakoupené kupóny (jízdní doklady) nebudou cestující ve vozidle označovat.

4. Dopravce zajistí označení předních dveří ve vozidle zákazem vstupu a přední ochranný prostor vozidla zabezpečí proti vstupu cestujících.

Jihomoravský kraj také vyzývá cestující, aby dbali základních pravidel, která mohou pomoci zpomalit případné šíření koronaviru. „Prosíme cestující, aby k nákupu jízdních dokladů používali primárně aplikaci Poseidon a k pokladnám chodili pouze v nezbytných případech. Lidé by také měli cestovat ideálně s rouškou nebo jinou ochranou úst, nosu a očí. Pokud se cítí nachlazení, měli by využívat veřejnou dopravou jedině v případě nouze.

Prázdninové jízdní řády

Z neděle na pondělí 23. března potom vstoupí platnost druhá vlna dopravních opatření, která bude znamenat zavedení autobusových i vlakových spojů IDS JMK dle prázdninových jízdních řádů.

Více na www.kr-jihomoravsky.cz