Vracovské hody

zveřejněno 17. 12. 2007 12:00

Ve Vracově se každý rok konají tradiční Vracovské hody s věncem a káčerem. Pořádá je vracovská chasa vždy třetí víkend v říjnu. Vracovské hody jsou největší hody v celé České republice. Tradičně se jich zúčastňuje okolo 500 krojovaných.

Teď bychom Vám rádi ilustrovali, jak takové hody probíhají. Konají se vždy v sobotu a v neděli. V sobotu jsou hlavními postavami mladí stárci, což je svobodný pár. V neděli se potom vše odehrává kolem starých stárků, což je manželský pár.

hs07_05.jpg

Hody začínají v jednu hodinu po obědě srazem krojovaných u Kulturního domu, kde chybí mladí stárci, pro které krojovaní půjdou. Potom krojovaní odejdou průvodem k radnici. Loňští mladí stárci zde požádají radní a starostu o povolení konání hodů. Radní po krátké poradě hody povolí a městský policajt přečte artikuly pro konání hodů.

U mladého stárka

hs07_10.jpg

Od radnice pokračuje průvod pro mladého stárka. U domu, kde stárek bydlí se zpívá píseň »Vracovští mládenci, kde vy máte stárka«. Po které vyjde mladý stárek a odpovídá písní »Vracovští mládenci tady máte stárka« a naváže verbuňkem podle svého výběru.

U mladé stárky

hs07_15.jpg

Průvod pokračuje k domu mladé stárky, kde stárek zazpívá píseň »Tluču, tluču, otevřete«, na kterou mu stárka odpovídá z otevřeného okna. Stárci zazpívají ještě písničku »Pod vaším oknem«. Po ní krojovaní mládenci vhodí stárka do okna za stárkou. Společně potom vynesou z domu věnec jako první ze symbolů hodů. Stárci zazpívají píseň dle svého výběru. Krojovaní potom tančí skočné, vrtěné a verbuňky. Následuje sólo mladých stárků a průvod odchází v čele s mladými stárky, kteří nesou věnec. Průvod projde celým městem do tělocvičny, kde se koná hodová zábava. Úkolem krojovaných na zábavě je chránit věnec, aby jim ho nekrojovaní nebo přespolní neukradli. Pokud by se tak stalo, museli by krojovaní věnec vyplatit vínem a burčákem.

Neděle

hn07_01.jpg

V neděli se krojovaní sejdou opět u kulturního domu, kde narozdíl od soboty chybí starší stárci, které půjde krojovaný průvod vyzvednout.

U starých stárků

hn07_05.jpg

U domu stárků krojovaní zazpívají píseň »Vracovští mládenci, kde vy máte stárka«. Načež vyjde starší stárek a odpoví zpěvem »Vracovští mládenci tady máte stárka«. Potom stárek zazpívá a zatančí verbuňk.

Káčer

hn07_03.jpg

Nakonec vyjde z domu stárek se stárkou a vynesou káčera jako druhý ze symbolů hodů. Stárci zazpívají společně jednu píseň. Dále krojovaní zpívají a tančí vrtěné, skočné a verbuňky. Následuje sólo starších stárků.

Průvod

hn07_04.jpg

Krojovaný průvod pokračuje se stárky, kteří nesou káčera, celým městem se zastávkami u fary, hospody a pekárny až do tělocvičny, kde se koná hodová zábava až do pozdních hodin. Na zábavě hrají dechová a cimbálová hudba. Stejně jako v sobotu musí krojovaní hlídat káčera. Asi měsíc po hodách se konají ještě hodové dozvuky, což je taneční zábava v tělocvičně.

V hodovém průvodě

hs07_28.jpg

nesmí chybět u žádného mládence láhev s burčákem popřípadě vínem a pokud je chladno tak i plozgaňa slivovice. Jak průvod prochází městem dávají mládenci zavdat(napít) známým ale i neznámým lidem. Když se průvod zastaví u domu některého ze stárků, tak mezi krojovanými ale i přihlížejícími prochází příbuzní stárků a roznáší občerstvení a to burčák a koláčky.

Více obrázků z hodů naleznete ve fotogalerii